15 نکته کلیدی در مورد طراحی جلد کتاب

طراحی جلد کتاب

طراح جلد کتاب

طراح جلد کتاب آرش جهانی

11 سال سابقه خدمت در زمینه طراحی جلد کتاب

انجام طراحی جلد کتاب با ادیت و اصلاح نامحدود

متخصص در زمینه چاپ و انتخاب رنگ ها

ارسال اتود اولیه در کمتر از 48 ساعت

نکات مهم درباره طراحی جلد کتاب: 

طراحی جلد کتاب امری مهم و موثر در فروش و تاثیر گذاری کتاب شما میباشد و به عبارتی ویترین کار شما میباشد
با توجه به این اهمیت بالا برای جلد کتاب، طراحی این مهم را باید به دست افراد متخصص و باتجربه در این زمینه سپرد، بنده با سابقه 11 سال طراحی و طراحی بیش از 400 جلد کتاب برای ارائه بهترین طراحی در خدمت شما قشر فرهیخته هستم

طراحی جلد رمان
طراحی جلد کتاب دنیایی از یک حرف
طراحی جلد کتاب زندگانی امام حسین

15 نکته کلیدی در مورد طراحی جلد کتاب

طراحی جلد کتاب منحصر به فرد توجه خریداران بالقوه را جلب می کند. پوشش کتاب به خوبی طراحی شده باعث ایجاد کنجکاوی در مورد محتوای داخل شده است. عناصر طراحی مانند تصاویر چشمگیر، استفاده از رنگ ها، تایپ ها و غیره اشاره ای به محتوای یک کتاب می کنند.

اکثر مشتریان فکر می کنند خرید یک کتاب از یک کتابفروشی، اگر طراحی پوشش خود جالب و جذاب باشد. توجه داشته باشید که صدها کتاب در یک کتابفروشی یا کتابخانه وجود دارد. بنابراین یک جلوه قابل توجه می تواند یک خواننده را جذب کند تا کتاب خود را از قفسه انتخاب کند تا اطلاعات بیشتری در مورد محتوای آن پیدا کند.

یک خریدار بالقوه یک کتاب را با طرح پوشش خود قضاوت خواهد کرد. اگر طراحی ساده، منحصر به فرد و به یاد ماندنی باشد، احتمالا مشتریان به خرید کتاب فکر خواهند کرد. پوشش چشمگیر تقریبا افراد را مجبور می کند زمان بیشتری را با کتاب انتخاب خود صرف کنند.

با این حال، طراحی جلد کتاب، کار آسان برای انجام حتی برای حرفه ای ها نیست. یک طراح گرافیک بی تجربه برخی از اشتباهات رایج را ایجاد می کند. اما اطمینان حاصل کنید که پوشش کتاب شما نزدیک به کامل است با استفاده ایده آل از مفهوم طراحی و عناصر طراحی.

در اینجا 15 نکات کلیدی در مورد طراحی جلد کتاب وجود دارد

 1. دریافت برخی از بینش محتوا

قبل از شروع کار بر روی طراحی جلد کتاب خود اطمینان حاصل کنید که برخی از دانش در مورد محتوای کتاب. پس از همه، پوشش چیزی جز انعکاسی از چیزی است که در کتاب وجود دارد.

داستان، اطلاعات یا هرگونه نوع دیگر از داستان چیست؟ ماهیت محتوا را دریافت کنید. این برای انتخاب یک مفهوم طراحی مناسب مهم است. مهمتر از همه، انتخاب فونت ها، تصاویر، نمادها، رنگ ها و غیره، عناصر تنها به درک شما از محتوای بستگی دارد.

 1. نگه داشتن آن ساده است

ما دیده ایم که بسیاری از کتاب هایی که طراحی پیچیده ای دارند. مردم وقت نداشته اند تا معنی پنهان در این طرح ها را درک کنند. اگر این طرح بیش از حد پیچیده باشد، آنها به سادگی کتاب را پر می کنند و به کتاب بعدی در قفسه یا کتابخانه حرکت می کنند.

خوب است پوشش را یک طراحی ساده نگه دارید. حتی اگر شما بتوانید اصول طراحی مینیمالیتان را دنبال کنید، حتی بهتر خواهد بود، به این معنی که تنها عناصری را که برای ارسال یک پیام یا محتوای کتاب به اندازه کافی هستند را نگه دارید.

 1. اجتناب از Overdoing طراحی

برخی از طراحان گرافیک هیجان انگیز از طراحی خارج می شوند تا طرح های جلد کتاب فانتزی ایجاد کنند. در شور و شوق خود، آنها تصاویر روشن و فونت زرق و برق دار. هدف آنها جذب توجه است. اما چنین تلاشی تنها به یک طراحی بدون حرکت منجر می شود و به علت کتاب بیشتر آسیب می رساند. بنابراین، عناصر طراحی را از بین نبرید.

 1. قبل از استفاده از عکس شخصی فکر کنید

اگر کتاب یک زندگینامه است، ابتدا با استفاده از یک عکس از شخص به ذهن می آید. با این حال، این همیشه ایده خوبی نیست. اگر زندگینامه شخصی در مورد فردی است که به خوبی به همه مردم شناخته نشده است، از استفاده از عکس آن شخص در پوشش جلوگیری کنید. از شخصیت عکس فقط زمانی استفاده کنید که شخصیت شناخته شده ای باشد. مردم پس از دیدن عکس، این کتاب را انتخاب خواهند کرد.

 1. آن را نیز مقیاس پذیر

در این روزها کتاب ها به صورت آنلاین نیز به فروش می رسد. کتاب شما به احتمال زیاد از طریق آمازون فروخته می شود، در حالی که پوشش های کتاب در اندازه های کوچک به نظر می رسد. این به این معنی است که طراحی پوشش شما باید به گونه ای باشد که جزئیات آن را از دست ندهد. اکثر مردم کتاب های خود را با استفاده از گوشی های هوشمند خود می برند. بنابراین، مهم است که پوشش کتاب شما به خریداران آنلاین چشمگیر است.

 1. اجتناب از دادن اطلاعات بیش از حد

بعضی اوقات نویسندگان از طراحان بخواهند اطلاعات بیشتری در مورد پوشش اضافه کنند. این اشتباه در اکثر موارد است. شما نباید داستان خود را با تمام جزئیات در پوشش نمایش دهید. بهتر است که به تخیل خوانندگان توجه زیادی داشته باشید. بنابراین، سعی کنید یک طراحی پوشش را ایجاد کنید که محتوا را به گونه ای نشان دهد که تنها یک اشاره از داستان را ارائه کند.

07- دستورالعمل را دنبال کنید

هنگام طراحی جلد کتاب شما، قواعدی را که باید در نظر داشته باشید وجود دارد. به عنوان مثال، تصویر پوشش شما باید از رزولوشن بالا 300 PPI [DPI] حداقل باشد. چیز دیگری که باید در نظر بگیرد قوانین حق تکثیر است.

تصاویری که در پوشش استفاده می کنید نباید حق نسخه برداری از کاربر اصلی را نقض کنند یا ممکن است در یک مشکل قانونی باشد. دیگر مواردی وجود دارد که شما باید هنگام طراحی پوشش کتاب خود آگاهی داشته باشید.

 1. آشکار کردن هوک

هر داستان دارای یک قلاب است که خواننده را درگیر و علاقه مند می کند. طراح باید قلاب را بر روی پوشش قرار دهد. بدون نیاز به توضیح کامل فرضیه داستان وجود ندارد. بهتر است فقط قلاب در طراحی پوشش را افشا کنید.

گاهی اوقات، پوشش هایی که به تصاویر ایمن بستگی دارند، طرح های خسته کننده می شوند. در عوض، همیشه بهتر است کمی کمی از داستان را افشا کرده و هدفمند باشیم. به این ترتیب می توانید توجه مشتریان بالقوه را جلب کنید. چنین استفاده از پوشش کتاب حتی به نویسندگان کمک می کند نام خود را به عنوان هویت نام تجاری در بازار و میان خوانندگان ایجاد کنند.

 1. تکنیک های انتشار را بدانید

به عنوان یک طراح جلد کتاب، باید بدانید که تکنیک های چاپ کتاب چیست؟ گاهی اوقات، درک تکنیک ها در ایجاد طرح از نقطه نظر نشر کمک خواهد کرد. بدانید که آیا این کتاب به طور الکترونیکی و یا از طریق انتشار فیزیکی به فروش می رسد.

طراحی پوشش برای کتاب ممکن است متفاوت از کتاب فیزیکی باشد. بدانید که آیا این کتاب برای خواندن کتاب در نظر گرفته شده است؟ این روش های مختلف چاپ و نشر اثر خود را بر طرح های پوشش کتاب دارند.

 1. طراحی جالب و سرگرم کننده را ایجاد کنید

اطمینان حاصل کنید که طراحی جلد کتاب شما قادر به جذب مشتریان بالقوه شما است. تجسم بصری طراحی باید چشمگیر باشد، که عامل مهمی در جلب توجه مخاطبان خود است. باید چیزی را به بینندگان از لحاظ رنگ و غیره عناصری بگوید. توانایی طراحی برای برقراری ارتباط با بینندگان بسیار مهم است.

 1. با استفاده از تم رنگ به دقت

اطمینان حاصل کنید که طرح رنگی که برای طراحی جلد کتاب خود انتخاب کرده اید، با داستان کتاب شما منطبق است. این به این دلیل است که هر رنگ پیام شخصی خود را برای بینندگان دارد. مردم این پیام را آگاهانه یا ناخودآگاه هر زمان که رنگ ها را در یک طراحی گرافیکی می بینند، دریافت می کنند.

بنابراین، یک تم رنگی که با داستان کتاب مطابقت دارد، انتخاب کنید. طراحان گرافیک مدرن درک می کنند که هر رنگ یک معنی اساسی خاص دارد. به عنوان مثال، قرمز احساس خشونت، اشتیاق و عشق را تحریک می کند. در حقیقت، طرح رنگ مناسب برای تمامی طرح های گرافیکی مانند طراحی بروشور برای انتقال پیام ضروری است.

 1. تایپوگرافی حق را انتخاب کنید

همیشه حداقل استفاده از تایپوگرافی در طراحی جلد کتاب وجود دارد. نام کتاب و نویسنده در اینجا وجود دارد. یک متن درست را انتخاب کنید که قادر به دادن شخصیت به جلد کتاب است. به یاد داشته باشید که در حالی که رنگ ها احساسات و احساسات را تحریک می کنند، متن شخصیت را به یک طراحی گرافیکی اضافه می کند. شما از نوع فونت برای عنوان، شعار و نام نویسنده استفاده خواهید کرد.

 1. به پیام اصلی خود بروید

طراحی جلد کتاب شما باید پیامی باشد برای خوانندگان هدف. بنابراین، ابتدا پیام را با چند جمله در یک زبان روشن بنویسید. سپس اطمینان حاصل کنید که مفهوم طراحی، تم، رنگ ها، تایپ ها و سایر عناصر همه این پیام را انتقال می دهند.

 1. اجتناب از کلیشه ها

این باید یک پوشش منحصر به فرد و به یاد ماندنی کتاب باشد. با استفاده از عناصر ضخیم شده و تصاویر سهام، تنها چشم انداز پوشش را خراب خواهید کرد. اجتناب از ایجاد یک پوشش معمولی که خوانندگان قبلا چند بار در کتابخانه ها و قفسه های کتاب ها دیده اند. طراحی باید از نگاه اول چشم را بگیرد. این تنها زمانی اتفاق می افتد که موضوع طراحی شما و استفاده از رنگ ها و غیره منحصر به فرد و غیر قابل خواندن نیست.

 1. از رسانه های اجتماعی برای دریافت نظرات استفاده کنید

استفاده از رسانه های اجتماعی را هنگام استفاده از نظرات خود در طراحی پوشش خود بکار ببرید. گاهی اوقات طراحی طرح پوشش خود را از منظر مردم در نظر میگیرد، ایده خوبی است، زیرا ممکن است فکر کنید که طراحی بهتر است. بنابراین، طراحی پوشش خود را در صفحه رسانه های اجتماعی خود قرار دهید و از افراد یا پیروان خود در مورد آنچه فکر می کنید را درخواست کنید. به این ترتیب شما یک ایده دارید که چگونه خوانندگان پاسخ به طراحی در قفسه کتاب را پاسخ خواهند داد.

بنابراین، اینها چیزهای کلیدی هستند که باید هنگام طراحی طرح پوشش کتاب خود پیروی کنید. اما اگر شما به دنبال بسیاری از مفاهیم طراحی جدید برای پوشش کتاب خود هستید، crowdsourcing ایده خوبی است.

© Arash Jahani